تبلیغات
amojtaba - تجهیزات شبکه
 
amojtaba
یکشنبه 14 اردیبهشت 1393

طبقه متحرک رک:

 

جهت قرارگیری کی برد و موس درون رک کاربرد دارد. بصورت کشویی جلو می آید. متناسب با نوع رک با کشوهای متفاوت 60 ، 80 و 100 سانتیمتری ارائه می شود.

نکته: رک شامل وسایل دیگری نیز می باشد که از بیان آن در این نوشته فاکتور گرفته شده. می توانید با جستجوی در گوگل به جزیات بیشتری در این رابطه دست پیدا کنید.

Patch Cord یا پچ کابل

ارتباط بین کارت شبکه از رایانه تا پریز دیواری از طریق کابل کوتاهی به طول حداکثر سه متر برقرار می شود. به این کابل رابط اصطلاحاً Patch cord یا Patch Cable گفته می شود. این کابلهای رابط (Patch cable ) را می توانید خودتان با وصل دو کانکتور به دو سر یک قطعه کابل بسازید .

برای اتصال بین سوئیچ شبکه و پچ پنل و همچنین اتصال بین کامپیوتر (کارت شبکه) و پریز شبکه از پچ کورد استفاده می‌شود. پچ کوردها در اندازه های متفاوت و در رنگهای مختلف و با دو نوع ژاکت PVC و LSZH ساخته می شوند که دومی فاقد هالوژن می باشد و در هنگام آتش سوزی دود سمی تولید نمی کند.

چهار طبقه بندی از نظر پاسخ فرکانسی برای پچ کوردهای مسی شامل Cat5  ، Cat5e ، Cat6 ، Cat7  می باشد.


Patch Panel

پچ پنل های غیر ماژولار ( Loaded )

بطور استاندارد در کابل کشی ساخت یافته پچ پنلها درون رکها قرار می گیرند و همه کابلهای شبکه به این پچ پنلها متصل می شوند. یک سر تمام کابلهای شبکه درون پریز شبکه و سر دیگر آن به پچ پنل متصل می شود. پچ پنل های غیر ماژولار در انواع Cat5e و Cat6 و با تعداد پورتهای 16 ، 24 ، 36 و 48 پورتی بصورت رنگی و مشکی و با زوایای 180 درجه و 45 درجه تولید می شوند. معمولا در شبکه های بزرگ که امکان توسعه دارند بهتر است از پچ پنل های ماژولار استفاده گردد.

پچ پنل های ماژولار

در پچ پنل های ماژولار می توان چندین نوع پورت مثلاًUTP ، STP  و FTP و Cat5 , Cat5e , Cat6 , Cat7و حتی انواع پورت فیبر نوری مالتی مود و سینگل مود را در کنار هم قرار داد. اگر پورتی به هر عنوان دچار مشکل شود فقط همان کیستون تعویض می شود و نیاز به تعویض کامل پچ پنل نیست. این پچ پنل ها در انواع 12 ، 16 ، 24 ، 32 ، 36 و ... ساخته می شوند.

روتر (Router)

شبکه ها را روترها (مسیریابها ) به هم متصل می کنند .تمام دنیا توسط روترها به هم متصل شده و بدین صورت شبکه اینترنت شکل گرفته است . این دستگاهها کارکرد پیچیده ای داشته و نیاز به تنظیمات نرم افزاری دارند . برخی از آن قابلیت نصب ماژول دارد و امکانات مختلفی توسط این ماژولها به آنها افزوده می گردد . پرفروش ترین روترها در بازار ایران ساخت شرکت سیسکو می باشد . بسته به قدرت مدیریت و انتقال داده ها وامکانات ، قیمتهای متفاوتی دارند . هر روتر حداقل دارای یک پورت LAN جهت اتصال به شبکه محلی و یک پورت WAN جهت اتصال به شبکه دور دست می باشد.

 ماژول روتر

قطعه سخت افزاری که درون روتر قرار می گیرد و امکانی خاص را به آن اضافه می کند . هر خانواده ای از روتر ، ماژولهای خاص خود را دارد که برای آن روتر طراحی شده است . بعنوان مثال ماژول NM16AM شانزده مودم آنالوگ را به روترهای سیسکو اضافه می نماید . این ماژول ها متناسب با نوع شان قیمتهای متفاوتی دارند .

هاب سوئیچ شبکه (switch)

قلب هر شبکه مبتنی بر روش استار را هاب سوئیچ تشکیل میدهد . سوئیچ های لایه 2 با تعداد پورت 5 ، 8 ، 16 ، 24 و گاهی 36 و 48 پورت نیز تولید می شوند . امروزه سرعت آنها معمولاً 10/100 و یا 1000 مگابیت بر ثانیه است.سوئیچ ها دارای پورتهایR j- 45 و یا فیبر نوری و یا ترکیبی از هر دو هستند . در دو نوع رومیزی و رکمونت و یا رومیزی با قابلیت رکمونت جهت نصب در رکهای 19 اینچ استاندارد وجود دارند . سرعت سوئیچ کردن از مهمترین مشخصات یک سوئیچ است . متناسب با نیاز و طراحی شبکه ، سوئیچهای مختلفی با پورتهای متنوع در بازار بفروش می رسند . شرکت های معدودی سوئیچ جایگزین در مدت زمان گارانتی به شما ارائه می دهند که بدین وسیله می توانید شبکه خود را همواره بر پا نگه دارید . مدت زمان گارانتی سوئیچ ها معمولا بین 1 تا 3 سال است.

سوئیچ های مدیریتی (Manageable Switch)

برای کنترل و نگهداری شبکه های بزرگ و یا شبکه هایی که نیاز به پهنای باند زیاد و کنترل شده دارند نیاز به استفاده از سوئیچهای مدیریتی داریم . با اینگونه سوئیچها می توان تنظیمات متنوعی از قبیل پهنای باند ، شبکه های مجازی ، کنترل و گزارشات ترافیکی شبکه و ... را انجام داد از مشخصاتی که تقریبا در تمام آنها مشترک است می توان به رکمونت بودن ، بدنه فلزی ، تعداد 24 پورت به بالا ، امکان افزودن چندین نوع ماژول برای کاربردهای مختلف ، خروجی پورت سریال برای مدیریت مستقیم ، امکان مدیریت از طریق وب ، دارا بودن نرم افزار مدیریتی ، پاورهای اینترنال ، پاورهای زاپاس و قیمت بسیار بالا نسبت به سوئیچ های رایج اشاره کرد . هنگام استفاده از چنین سوئیچ های گران قیمتی باید تمهیدات لازم از نظر برق و ارت در سیستم شبکه شما پیش بینی گردد . سرعت سوئیچ کردن داخلی و همچنین حجم دیتای انتقالی در زمان واحد از جمله مشخصات مهم سوئیچها وتعیین کننده قیمت آنها می باشد . برخی از این سوئیچ ها امکان کار در لایه 3 شبکه و یا یالاتر را نیز دارند . جهت اتصال چنین سوئیچ هایی به یکدیگر از سوئیچ های مرکزی خاصی (Core) با توان تبادل دیتای بالا استفاده می شود .

ماژول سوئیچ

ماژولها قطعاتی سخت افزاری هستند که به سخت افزار اصلی متصل شده و امکاناتی را بسته به نیاز شبکه به آن اضافه می نمایند . به سوئیچهایی که دارای ورودی برای نصب ماژول هستند سوئیچهای ماژولار گفته می شود. هر خانواده ای از سوئیچها می توانند از یک تا چندین ماژول داشته باشد و کارخانه های مختلف ماژولهایی با کاربردهای متفاوت برای سوئیچهای خود عرضه می کنند . هر ماژول می تواند چندین پورت یکسان یا متفاوت داشته باشد . جدیدترین ماژولها ماژولهای SFB یا Mini GBIC هستند که انواع پورتهای گیگابیت بر روی فیبر نوری و کابل مسی ارائه می کنند. سوئیچ ماژولار این امکان را به طراح شبکه می دهد تا بتواند چندین نوع مدیا را در کنار هم داشته باشند . انتخاب ماژول نیاز به اطلاعات لازم در خصوص انواع مدیا و فواصل و سرعتهایی که ارائه می کنند دارد . ماژول های یک خانواده سوئیچ قیمت های بسیار متفاوتی دارد.


کی وی ام سوئیچ (KVM)

این دستگاه امکان کنترل 2 ، 4 ، 8 یا 16 دستگاه کامپیوتر را از طریق یک مانیتور و یک موس و یک کیبرد می دهد . معمولاً در رک برای کنترل چندین سرور به کار می رود که باعث کاهش هزینه می شود . بعضی از انواع آن بهم مرتبط شده و تا 256 کامپیوتر یا بیشتر را نیز می توانند ساپورت کنند . یک مورد استفاده فراوان آن مربوط به اسمبل کنندگان و تعمیر کاران کامپیوتر می باشد.

پرینت سرور (Print Server)

می توانید 1 یا 3 دستگاه پرینتر را توسط پرینت سرور در اختیار همه کاربران شبکه بطور همزمان قرار دهید. پرینت سرور مستقیماً به سوئیچ شبکه متصل می شود . مزیت آن بر Print Sharing اینست که توان سرور یا دستگاه دیگر را بکار نمی گیرد ، ویروسی نمی شود ، هنگ نمی کند و خطای کاربر باعث از کار افتادن سرویس چاپ کاربران دیگر نمی شود . یک دستگاه لازم برای شبکه های بزرگ است .

 

اینترنت سرور

با اتصال مستقیم این دستگاه به سوئیچ شبکه همه کاربران می توانند بشرط داشتن مجوز از سرویس اینترنت استفاده کنند . 1 یا 2 مودم اکسترنال را می توانید با دو خط تلفن به 2 سرویس دهنده اینترنت متصل شوید . از امکانات دیگر دستگاه :Mail,Internet,DHCP,Account Server می باشد . تنظیمات آن از طریق Explorer انجام می شود .

دوربین تحت شبکه (IP Camera)

هنگامی که این نوع دوربین ها را به سوئیچ شبکه متصل می کنید تمام کاربران شبکه به شرط داشتن مجوز می توانند تصویری را که این دوربین ها ارسال می کنند مشاهده نمایند . امکان کنترل 16 دوربین همزمان وجود دارد لنز آن قابل تنظیم است و برخی انواع آن صدا برداری و یا عملیات چرخش و زوم را نیز انجام می دهند . سرعت آن تا 30 فریم بر ثانیه و حداکثر دقت 480×640 می باشد.


مدیا کانورتر فیبر نوری (Media Convertor)

برای انتقال داده ها از کابلهای شبکه به فیبر نوری بکار می روند . دارای سرعت صد مگا بیت و هزار مگابیت می باشند و بسته به مسافت و سرعت با انواع خروجی های SX,FX و LX ارائه می شوند . بطور معمول دارای یک پورت برای اتصال به کابل شبکه و یک پورت برای اتصال به فیبر نوری می باشند. نوع پورت فیبر نوری آن باید متناسب با کانکتورهای بکار رفته در شبکه انتخاب شود . جهت کار نیاز به منبع تغذیه دارند. اگر بخواهیم سوئیچی را که فاقد پورت فیبر نوری است به فیبر نوری وصل کنیم از مدیا کانورتر استفاده می کنیم .


مالتی پورت

اگر تعداد پورتهای یک دستگاه کامپیوتر یا سرور کافی نباشد می توان از مالتی پورت برای افزایش این پورتها بهره گرفت . این مالتی پورتها دارای دو نوع اینترنال و اکسترنال می باشند و 4 پورت ، 8 پورت و 8 پورت قابل افزایش تا 32 پورت آن وجود دارد . بیشترین کاربرد آن در ICT مربوط به اتصال چندین دستگاه مودم به یک سرور برای راه اندازی یک ISP کوچک یا یک شبکه اینترانت می باشد . اما در صنعت کاربردهای فراوانی دارد مانند کنترل دستگاههای CNC و سایر دستگاههایی که باروتکل های استاندارد سریال مانند RS232 کار می کنند . بر روی هر دستگاه کامپیوتر می توان تا 128 پورت سریال توسط این مالتی پورتها ایجاد کرد . سرعت انتقال دیتا عامل مهم تفاوت قیمت در مالتی پورت است .

گیت وی VOIP

Gateway می تواند سرویس تلفنی انتقال صدا بر روی خطوط دیتا را به ما ارائه کند . دارای دو نوع پورت FXSبرای انتقال دیتا به صورت داخلی و FXO برای اتصال به تلفن یا گوشی تلفن معمولی هستند . هنگامی که بین دو مکان خطوط انتقال دیتا برقرار است می توان بدون هیچ گونه مزاحمتی خطوط تلفنی را نیز با استفاده از همین خطوط دیتا انتقال داد . بدین شکل می توانید یک خط تلفن را از تهران به مشهد انتقال دهیم . مورد استفاده آن را می توان در مراکزی که کارت تلفن اینترنتی عرضه می کنند دید .

 

IP Phone

 این نوع گوشی های تلفن مستقیما به سوئیچ شبکه وصل می شوند و IP خاصی برای آنها تعریف می شود و می توانند تحت شبکه مانند یک تلفن معمولی کار کنند.پیش بینی می شود تلفن های آنالوگ فعلی در آینده ای نزدیک جای خود را بهIP تلفن خواهند داد .


 

کانکتور شبکه Rj – 45

 کانکتور های 8 پین شبکه در توپولوژی استار برای اتصال کابلهای شبکه به دستگاهها استفاده می شود . مرغوبیت آن بستگی به روکشی دارد که بر روی پین های فلزی آن آبکاری شده است . بهترین روکش 50 میکرون می باشد . این کانکتورها توسط ابزار پرس مخصوص به کابل شبکه متصل می شوند . اتصال این کانکتورها به کابل شبکه باید حتما طبق رنگ بندی استاندارد انجام شود . در دو نوع بدون حفاظ وبا حفاظ فلزی FTP ( برای نصب در محیطهای با نویز بالا و بر روی کابلهای حفاظ دار) موجود می باشند. نصب دستی این کانکتورها برای شبکه های مهم به هیچ عنوان توصیه نمی شود و بجای آن باید از پچ کوردهای آماده و تست شده در کارخانه استفاده گردد .

کوپلر Rj- 45

اگر نیاز به افزایش طول کابل شبکه داریم نباید از لخت کردن سیمها و اتصال آنها به یکدیگر و یا لحیم کردن سیمها استفاده کنیم . برای این منظور باید از کوپلرR j – 45 که دارای 2 پورت مادگی است استفاده کرد.

فیس پلیت شبکه (Face Plate)

 فیس پلیت یا صفحه پریز توکار شبکه باید بر روی جعبه استاندارد نصب شود . اگر هنگام ساخت بنا این نوع جعبه را در دیوار جاسازی کرده باشید می توانی براحتی فیس پلیت استاندارد را بر روی آن نصب کنید . در انواع صاف و 45 درجه تک پورت و دو پورت با کیفیت ها و قیمتهای متفاوت عرضه می شوند . توسط برچسبی که بر روی برخی از آنها وجود دارد می توانید شماره آن پریز را در شبکه مشخص کنید.


کیستون (Keystone)

کیستون به کابل شبکه متصل می شود و یک پورت مادگی Rj – 45 در اختیارما قرار می دهد . کیستون درون قاب پریز شبکه یا درون پچ پنل ماژولار قرار می گیرد . در شبکه های ساخت یافته ابتدا و انتهای هر کابل مفتولی شبکه کیستون قرار می گیرد. در دو نوع بدون حفاظ و با حفاظ فلزی FTP ( برای نصب در محیطهای با نویز بالا و بر روی کابلهای حفاظ دار ) موجود می باشند . کیستون باید متناسب با نوع کابل شبکه انتخاب شود . مثلا هنگامی که کابل شبکهCat 6 داریم باید از کیستون Cat6 استفاده کنیم.


بریج وایرلس (wireless bridge)

پل هایی که بین شبکه های محلی با امواج بی سیم ارتباط برقرار می کنند . این نوع بریج ها با آنتن های مختلف می توانند تا 50 کیلومتر مسافت را نیز پشتیبانی نمایند . فرکانس کاری آنها معمولا 2.4 یا 5.8 گیگا هرتز است که فرکانس آماتوری بوده و نیاز به مجوز ندارد . برای نصب در فضای آزاد طراحی شده و قابلیت کار در دمای بالا و پائین را دارند . بدنه دستگاه بصورت ضد آب برای جلوگیری از نفوذ باران ، طراحی شده است . توابع امنیتی نیز برای کد کردن اطلاعات و محافظت از داده ها بر روی این بریج ها وجود دارد . دستگاهی به نام POE همراه این دستگاه عرضه می شود که عملیات برق رسانی با ولتاژ پایین از طریق کابل شبکه را به این دستگاه از داخل ساختمان فراهم می کند . این بریج ها با گیت وی ها ترکیب شده و برای انتقال خطوط تلفن به مناطق دور دست یا فاقد امکانات بکار می روند .


اکسس پوینت (Access Point)

اکسس پوینت یک شبکه وایرلس را به یک شبکه محلی متصل می کند. دارای یک پورت Rj–45 برای اتصال به سوئیچ شبکه و آنتن برای اتصال به شبکه بی سیم است . برخی انواع آن که دارای حالت بریج نیز هستند می توانند بین دو شبکه محلی که با هم فاصله دارند اتصال برقرار نمایند . در حالت رپیتر سیگنال را جهت مسافت بیشتر تکرار می کنند.


کارت شبکه وایرلس (wireless Lan card)

برای داشتن یک شبکه وایرلس فقط کافی است بر روی هر کامپیوتر یک کارت شبکه وایرلس نصب کنید . قابل توجه اینکه نیاز به نصب هیچ دستگاه دیگری ندارد . این کارتها با سرعتهای 11 ، 22 ، 54 و 108 مگابیتی کار می کنند و متناسب با شرایط محیط سرعت انتقال دیتای آنها تغییر می کند . در محیط های بسته داخل ساختمان نهایتا تا 100 متر و در فضای باز بدون مانع در حدود 300 متر برد دارند . با تعویض آنتن می توان برد آنها را تقویت نمود .


کارت شبکه USB

با استفاده از این رابط کوچک می توان کامپیوتر را از طریق پورتUSB به شبکه متصل نمود . این دستگاه زمانی کاربرد دارد که کامپیوتر ما فاقد کارت شبکه باشد . انواع USB1.1 و USB 2.0 در بازار وجود دارد .

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 6 دی 1397 09:05 ق.ظ
how to sell sildenafil online
https://tadapox.wixsite.com/silagra silagra sales
what foods are like sildenafil
generic dapoxetine quick delivery
can you buy sildenafil in ireland
چهارشنبه 14 آذر 1397 03:01 ب.ظ

You said this fantastically!
cialis great britain cialis generic tadalafil buy cialis wir preise we choice cialis uk cialis coupon wow cialis tadalafil 100mg non 5 mg cialis generici cialis generico lilly side effects for cialis cialis rckenschmerzen
چهارشنبه 14 آذر 1397 03:15 ق.ظ

You have made the point!
cialis en mexico precio cialis prezzo in linea basso cialis online deutschland price cialis wal mart pharmacy cialis generico tarif cialis france cialis herbs low cost cialis 20mg buying brand cialis online cialis bula
سه شنبه 13 آذر 1397 04:49 ق.ظ

Wonderful forum posts. Thank you!
cialis side effects cialis for sale south africa we choice free trial of cialis comprar cialis navarr acquisto online cialis cialis venta a domicilio female cialis no prescription we use it cialis online store click now buy cialis brand tadalafil 20mg
سه شنبه 13 آذر 1397 03:53 ق.ظ
viagra prices http://www.viagrauga.com/ viagra prices is sildenafil used to treat high
blood pressure viagrauga.com
دوشنبه 12 آذر 1397 04:42 ب.ظ

Wow many of awesome information.
order cialis from india cialis savings card cialis uk effetti del cialis generic cialis at the pharmacy cialis prices enter site very cheap cialis free generic cialis chinese cialis 50 mg ou acheter du cialis pas cher
یکشنبه 11 آذر 1397 07:51 ب.ظ
q http://cialisps.com/ generic cialis online
cialis tansiyon hastaları kullanabilirmi
cialisps.Com
یکشنبه 11 آذر 1397 04:05 ب.ظ

Seriously many of wonderful facts!
cialis lilly tadalafi generic cialis levitra the best site cialis tablets cialis uk next day click now buy cialis brand buy cialis online cheapest if a woman takes a mans cialis viagra vs cialis cialis generisches kanada cialis 5 mg schweiz
شنبه 10 آذر 1397 04:42 ب.ظ

Thanks a lot! Excellent information.
cialis 50 mg soft tab low cost cialis 20mg cialis e hiv generic cialis at the pharmacy cialis generika in deutschland kaufen cialis kaufen cialis coupons printable cialis therapie callus brand cialis generic
شنبه 10 آذر 1397 03:47 ق.ظ

Nicely put. Appreciate it!
side effects of cialis 5 mg cialis pharmacie en ligne preis cialis 20mg schweiz only here cialis pills cialis 5 mg tadalafil 5mg cialis generique 5 mg cialis uk next day we like it cialis price acheter du cialis a geneve
جمعه 9 آذر 1397 04:31 ب.ظ

Nicely voiced indeed! .
cialis prices in england prices for cialis 50mg ou acheter du cialis pas cher cipla cialis online cialis vs viagra buy cialis online legal viagra vs cialis what is cialis sublingual cialis online when will generic cialis be available
جمعه 9 آذر 1397 04:45 ق.ظ

You actually said it fantastically!
cialis pills 200 cialis coupon costo in farmacia cialis cialis rckenschmerzen cialis rckenschmerzen sublingual cialis online enter site very cheap cialis cialis coupons cialis uk next day cialis purchasing
پنجشنبه 8 آذر 1397 05:23 ب.ظ

Great material, Kudos!
cialis 100mg suppliers acheter cialis meilleur pri buying cialis on internet deutschland cialis online acquistare cialis internet only now cialis 20 mg precios cialis peru cialis sans ordonnance cialis australian price deutschland cialis online
پنجشنبه 8 آذر 1397 05:30 ق.ظ

Position very well utilized..
cialis et insomni if a woman takes a mans cialis buy cialis online legal prezzo di cialis in bulgaria cialis 20 mg cost price cialis per pill generic cialis levitra cialis australian price only best offers cialis use cialis cost
چهارشنبه 7 آذر 1397 04:47 ب.ظ

You expressed this exceptionally well!
compare prices cialis uk cialis 5 effetti collaterali generic cialis in vietnam side effects of cialis cost of cialis cvs cialis 20mg preis cf click here cialis daily uk preis cialis 20mg schweiz cialis online venta cialis en espaa
چهارشنبه 7 آذر 1397 04:55 ق.ظ

Helpful advice. Cheers!
canada discount drugs cialis cialis farmacias guadalajara 40 mg cialis what if i take cialis 10 doctissimo tadalafil 10 mg brand cialis generic buying cialis in colombia we choice cialis pfizer india generic cialis at the pharmacy cialis generic availability
دوشنبه 5 آذر 1397 10:47 ق.ظ
Awesome website I like it
چهارشنبه 30 آبان 1397 06:47 ق.ظ
Delightful unmistakably mr on announcing themselves
entreaties favorable. Virtually to in so terms part at.
Equivalent an would is ground seems of. The especial friendly relationship nonpareil sufficient ended oft themselves.
It more than shake off went up is roof if meretricious event. Retard music in lived
stochasticity an. Beyond whizz in truth decent passed is up.
جمعه 20 مهر 1397 06:21 ق.ظ

Amazing plenty of wonderful material!
levitra 10 mg kopen levitra levitra 20 mg bayer prezzo cheap 20mg levitra buy 10 mg levitra buy levitra 10mg buy generic levitra vardenafil 20mg levitra 20 mg levitra prices
یکشنبه 1 مهر 1397 12:33 ق.ظ

Thanks. I like it.
canadian pharmaceuticals stocks canadian pharmacy viagra brand online pharmacies mexico reputable canadian prescriptions online canadian rx the best canadian online pharmacies canada online pharmacies for men cialis from canada canadian pharmaceuticals reviews pharmacy canada plus
پنجشنبه 15 شهریور 1397 01:12 ب.ظ

This is nicely expressed! .
cialis uk cialis 5 mg effetti collateral acquistare cialis internet cialis australian price side effects for cialis comprar cialis 10 espa241a price cialis per pill cialis rezeptfrei sterreich comprar cialis navarr how to purchase cialis on line
چهارشنبه 14 شهریور 1397 04:20 ق.ظ

Wow quite a lot of very good material.
canadian pharmacy viagra canadian medications by mail online pharmacies of canada buy viagra 25mg Northwest Pharmacy canadian pharcharmy online24 aarp recommended canadian online pharmacies canadian pharmaceuticals online canadian pharmacy online 24 prescription drugs without prior prescription
دوشنبه 12 شهریور 1397 07:13 ق.ظ

Reliable forum posts. With thanks.
generic cialis pill online tarif cialis france how much does a cialis cost cialis online nederland tadalafil 20mg cialis dose 30mg cialis 5 mg para diabeticos dosagem ideal cialis venta cialis en espaa cialis name brand cheap
یکشنبه 11 شهریور 1397 04:24 ب.ظ

Wow a good deal of excellent tips.
cialis purchasing cialis side effects wow cialis 20 interactions for cialis generic cialis soft gels cialis pills in singapore cialis 30 day sample chinese cialis 50 mg acheter cialis meilleur pri cialis rckenschmerzen
دوشنبه 7 خرداد 1397 08:05 ق.ظ

Many thanks! Fantastic information.
order generic cialis online online prescriptions cialis comprar cialis navarr cheap cialis cialis kamagra levitra cialis for bph cialis 20 mg click here take cialis cialis side effects buy online cialis 5mg
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 08:43 ق.ظ

Awesome facts. Cheers.
cialis australian price cialis dosage cialis price in bangalore try it no rx cialis cialis diario compra cialis super acti buy cialis online nz cialis generika best generic drugs cialis cialis 20 mg effectiveness
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 03:58 ب.ظ

Thank you! A good amount of content!

viagra online cheap buy online pharmacy buying viagra online uk viagra pill cheap viagra online usa buy viagra without buy brand viagra where can i buy viagra without prescription viagra pharmacy viagra sildenafil prescription
شنبه 18 فروردین 1397 07:05 ق.ظ

Great forum posts. With thanks.
cialis para que sirve cialis professional from usa where do you buy cialis we choice free trial of cialis click here to buy cialis cialis online deutschland cialis 10mg prix pharmaci cialis generico milano generic cialis tadalafil look here cialis order on line
دوشنبه 28 اسفند 1396 11:45 ق.ظ

Great data, Thanks a lot.
buying cialis on internet 40 mg cialis what if i take look here cialis order on line cialis side effects free generic cialis cialis e hiv cialis mit grapefruitsaft cialis para que sirve cialis daily new zealand free generic cialis
یکشنبه 2 مهر 1396 01:43 ق.ظ
An intriguing discussion is worth comment. I do believe
that you ought to write more on this subject, it might not be a taboo matter but typically
people do not discuss these subjects. To the next!
Many thanks!!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه